Rejsowe porady

Co zabrać na rejs ?

BAGAŻ – należy unikać dużych i sztywnych walizek. Bagaż należy pakować w miękki worek lub torbę, łatwe do schowania w dowolnym miejscu.

OCHRONA – okulary przeciwsłoneczne najlepiej z filtrem UV, czapka z daszkiem, kremy do opalania z filtrem i krem do rąk.

UBRANIE – najlepiej zabrać luźne bawełniane koszulki i spodenki. W  okresie kwiecień-maj oraz wrzesień-październik wieczory mogą być chłodne, dlatego warto zabrać coś cieplejszego w tym kurtkę. Rękawiczki żeglarskie do mokrych lin itp.

SZTORMIAK – deszcz w okresie lipiec – sierpień zdarza się sporadycznie, ale pomimo tego warto zabrać lekką wiatrówkę. Jadąc przed i poza ścisłym sezonem warto zabrać kurtę przeciwdeszczową, spodnie przeciwdeszczowe oraz cieplejszą czapkę.

BUTY – lekkie sportowe buty na gumowej podeszwie (najlepiej jasnej) na jacht i buty do chodzenia po ostrym, skalistym brzegu.

LATARKA – najlepiej czołówkaprzyda się wieczorem w drodze powrotnej na jacht, w żegludze po zmroku. 

APARAT FOTOGRAFICZNY – niezbędny na każdym rejsie. Nie należy zabierać specjalistycznych lamp błyskowych i innych dużych gabarytowo i bardzo drogich dodatków ze względu na możliwość zamoknięcia.

SPRZĘT SPORTOWY – warto zabrać ze sobą sprzęt ABC do nurkowania (maska, rurka, płetwy). Greckie przepisy zabraniają nurkować z butlą. W Chorwacji należy wykupić specjalne zezwolenie.

RĘCZNIKI – warto wziąć 2 – kąpielowy i plażowy.

MEDYKAMENTY – oczywiście na jachcie jest apteczka. Ale warto zabrać ze sobą jakiegoś rodzaju zabezpieczenia przed chorobą morską (Aviomarin, plaster Transway).

NAJWAŻNIEJSZE ! – dobry humor.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *